Holky a kluci se zájmem o technologie se v hodinách informatiky zapojili do online soutěže, kterou pro žáky od 3. třídy pořádá Jihočeská univerzita. Soutěží se v pěti kategoriích a úlohy se týkají informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, práce s daty, informačních systémů a modelování, digitálních technologií a společenských aspektů jejich použití. Průběžné výsledky vypadají výborně, hlavně na prvním stupni se objevili nadaní IT experti. Držíme palce!
Výzva pro začínající IT experty: Bobřík informatiky
Členství v Síti škol pro demokracii
Máme radost ze spolupráce s Centrem pro demokratické učení🎉Od začátku listopadu je naše škola členem celostátní Sítě škol pro demokracii, jejíž aktivity jsou zaměřeny na rozvoj občanské gramotnosti, týmové spolupráce a kritického myšlení. Díky členství v síti získáváme zejména zvýhodněné vzdělávací kurzy pro učitele a pro žáky workshopy, přednášky a soutěž Inspirace. Využijeme hlavně pro třídnické hodiny, zlepšování klimatu školy a práci žákovského parlamentu. Bližší informace o projektu najdete zde https://cedu.cz/
Projekt Inženýr Junior
ZŠ jazyků Karlovy Vary je partnerskou školou Střední průmyslové školy Ostrov v projektu Inženýr Junior.
Projekt je financován z operačního programu OP Jan Amos Komenský za spoluúčasti Karlovarského kraje v rámci dotačního programu Implementace Dlouhodobého záměru vzdělávání Karlovarského kraje.
Délka projektu: 2. 9. 2024 – 30. 6. 2028
Registrační číslo projektu CZ.02.02.XX/00/23_018/0008993
Cílem projektu je seznámit žáky s jednotlivými technickými obory. Žáci si vyzkouší, co dělají jednotlivé technické profese, vytvoří výrobek, který si pak následně odnesou. Lekce v délce trvání 4 vyučovacích hodin budou realizovány v odborných učebnách SPŠ Ostrov a vedeny proškolenými pedagogy ze zapojených ZŠ.
Kurz Inženýr Junior je rozdělen na 6 lekcí (v rámci celého školního roku), které jsou propojeny s technickými obory a zaměřeny na jednotlivá technická témata.
1) Autotronik – v rámci lekce žáci sestaví model auta s pohonem na baterii a v případě slunečného počasí jezdí auta na solární energii.
2) Informatika - Drony – žáci se naučí základní ovládání dronu, prolétnou překážkovou dráhu a následně pak ovládají drony s kamerou, natočí dronem okolí a provedou vytvoření krátkého dokumentárního filmu.
3) Elektrotechnika – cílem této lekce je sestavení elektrického obvodu, který prověří pevnost ruky při procházení elektrické dráhy.
4) Strojírenství – v rámci lekce žáci programují CNC stroje, vytvoří si své vlastní štítky a následně si je pak vyrobí na CNC frézkách.
5) Robotika – programování robota – žák se naučí naprogramovat robota a sestavit robotickou linku, tak aby se materiál přenesl z jednoho místa na druhé.
6) Programování – při této lekci si žáci ozdobí hrneček vlastním obrázkem, který si sami vytvoří v grafickém programu.
Žák po úspěšném absolvování všech 6 lekcí ukončí kurz a získá titul Inženýr Junior (příp. Bakalář Junior) včetně certifikátu.
Aktivity jsou zaměřeny na zvýšení a prohloubení zájmu žáků o techniku a technické vzdělávání nejen v období 8. třídy, kdy se začínají oborově profilovat. Cílem je, aby využili a prohloubili své teoretické znalosti pomocí aktivního tvoření v praktických činnostech zaměřených na techniku a zkušeností získali bližší představu o technickém vzdělávání a možné následné praxi.
Kurz Inženýr Junior vede žáky k využití informačních technologií a praktických dovedností v mnoha technických oborech, ale také k potřebné pečlivosti, zručnosti, představivosti, algoritmizaci i programování.
Kurz je určen pro vybrané žáky 8. třídy z každé z 24 spolupracujících základních škol Karlovarského kraje ve školních letech 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027 a 2027/2028.
Bavíme se a učíme v Císařských lázních
Všechny třídy prvního stupně se na pozvání Císařských lázní během listopadu postupně vydají na vzdělávací programy o historii a současnosti lázeňství. Dozvídáme se, jak fungují léčivé prameny, co je to rašelina, leccos zajímavého vyzkoušíme a ochutnáme. Učíme se, a přitom se skvěle bavíme. Děkujeme!
Kavárnička s Mgr. Veronikou Zemanovou na psychologické téma
Jak porozumět fenoménu sebepoškozování u dětí? Může se to týkat někoho v mém okolí? Jak s takovou starostí naložit? Přijďte ve středu do naší improvizované kavárny a získejte odborné informace a rady. Rádi Vás uvidíme.
Prvňáci slavnostně odemkli své slabikáře
Našim nejmenším žáčkům z první třídy již skončilo „předslabikářové“ období. Díky ŽIVÉ ABECEDĚ již děti poznaly několik písmen, která již spojují do slabik, někteří přečtou i jednodušší slova. Nastal tedy čas pro nový SLABIKÁŘ.
V minulém týdnu dostali malí školáčkové dopis od svých starších kamarádů ze třídy 6 A. Ti jim napsali, že je v pátek 25. října 2024 navštíví a přinesou jim SLABIKÁŘE.
Prvňáčci se na tento den velmi těšili a ve čtvrtek 24. října 2024 všechny čekala velká zkouška. Během vyučování plnili 10 různých úkolů ze čtení, psaní velkých tiskacích písmen, která už poznali, vyprávěli kratičký příběh podle obrázků, skládali slabiky i slova, recitovali básničku. Za každý správně splněný úkol dostali malý klíček. Cílem každého školáka bylo nasbírat 5 klíčků, aby si mohli v pátek odemknout knihu, která je bude provázet celou první třídou.
Všem se podařilo klíčky nasbírat a přišel všemi očekávaný páteční den.
Děvčata a chlapci ze 6. A s úsměvem vstoupili do třídy a nesli s sebou slabikáře. Eliška se Sofinkou popřály za celou partu šesťáků malým kamarádům nejen hezké zážitky při odemykání slabikáře, ale i hodně sil při nácviku čtení, při zdolání všech písmen abecedy, při překonávání překážek ve čtení i psaní. Děvčata také prvňáčkům slíbila, že se určitě nevidí naposledy a že se mohou těšit i na jiná společná setkání.
Poté se konečně chlapci a děvčata dočkali odemykání slabikáře. Každý šesťák předal malému kamarádovi nejen slabikář, ale i popřál něco hezkého. Malí jako odměnu za hezkou akci šesťákům zatleskali a předali malou sladkost. Asi největší odměnou bylo, když při odchodu prvňáci reagovali slovy „hustýýýý“.
Na závěr tohoto setkání paní zástupkyně Blanka Horáková popřála malým čtenářům hodně radosti při objevování všech tajemství ve slabikáři a úspěšné zvládnutí první třídy.
Fotografie z této akce ukazují, s jakou radostí byla tato akce přijata a prožita.
Mgr. Pavla Siřínková
5
Jak se nejlépe učíme?
Pozvánka na další přátelské setkání, tentokrát se speciální pedagožkou Petrou Kučerovou. Je Vaše dítě studijní typ? Jakým způsobem nejlépe přijímá a zpracovává nové informace? Dozvíte se ve středu 6. listopadu od půl páté. Těšíme se na Vás🙂
Strašidelný projektový den
🎃Halloween je tady! Už zítra se naše škola promění v rejdiště čarodějnic, upírů, duchů a jiných příšer. Na osmi stanovištích si třídy druhého stupně postupně vyzkoušejí svůj magický ostrovtip, kreativitu a obratnost, ponoří se do děsivých příběhů literárních i filmových, procvičí angličtinu a zazpívají si halloweenský song. Nejlepší kostýmy získají speciální cenu strašidelné poroty. Trick or treat!
Německé reálie v akci
Ve středu 8. října se žáci jedné z našich tříd zúčastnili projektového dne Autobahnspiele v Lidovém domě ve Staré Roli. Akce, která probíhala v rámci projektu MAP Karlovarsko IV, nabídla dětem zábavný způsob, jak se seznámit s reáliemi Německa a rozšířit své znalosti o této zemi.
7
Naši žáci se účastní soutěže na téma udržitelný rozvoj
Nadaní výtvarníci ze 6. a 8. třídy pod vedením pana učitele Martina Přibíka se zapojili se svými komiksy do soutěže organizace Adra. Držíme jim palce! Pokud vás téma udržitelnosti zajímá, podívejte se na 17 cílů udržitelného rozvoje OSN, odkaz zde Pro představu představujeme několik úspěšných prací z minulých ročníků soutěže.
Poznávací zájezd do Londýna
Ve spolupráci s cestovní kanceláří PRO TRAVEL nabízíme školní expedici za památkami, chutěmi a vůněmi hlavního města Velké Británie. Zájezd je určen žákům 8. a 9. tříd. Pojedete?
CYBERSHOW - preventivně vzdělávací akce
Rádi bychom zájemcům o problematiku bezpečného užívání internetu představili dobrý tip. Karlovarský kraj a partneři si Vás dovolují pozvat na preventivně vzdělávací akci s názvem „CYBERSHOW - digitální zdraví a bezpečí,“ která se koná dne 6. listopadu 2024 od 17:00 do 18:40 v Císařských lázních. V rámci akce se představí nejvýznamnější instituce na poli internetové bezpečnosti prostřednictvím jednotlivých příspěvků a v rámci diskuse nad aktuálními tématy u svých propagačních stánků. Můžete se dozvědět, proč jsou nebezpečné volné wi-fi sítě, jak dobře ochránit vaši síť, kolik práce dá hackerovi proniknout do vašeho routeru, počítače či mobilního telefonu, proč antivirus nemusí stačit, proč a jak by někdo kradl vaši virtuální identitu. To vše vysvětlí a také předvedou přední odborníci v oblasti kybernetiky – etický hacker Otakar Klepš a specialista na internetové bezpečí Roman Kohout.V odkazu naleznete podrobný program s odkazem na registrační formulář pro případné zájemce o účast: https://cybershow.cz/2024_karlovy_vary/
Orchestr na Smetaně
Ve středu 9. října zažili žáci prvního stupně výjimečný koncert klasické hudby s Karlovarským symfonickým orchestrem. Všichni přišli svátečně oblečeni, skvěle naladěni a pozorně naslouchali tónům Smetanovy hudby. Děkujeme za krásnou atmosféru a muzikantské vtípky a těšíme se na další setkání s hudebníky KSO.
Evropský den jazyků
Jak jsme slavili jazykovou a kulturní rozmanitost? Nejprve řešením zapeklitého QR kvízu pro znalce evropských zemí, hledáním nejkrásnějšího slova do společné koláže a pak ochutnávkou typických jídel. Bavili jsme se velice, leccos nového jsme se dozvěděli a skvěle jsme si pochutnali. Děkujeme všem, kdo pomáhali oslavu EDJ na naší škole připravit, hlavně žákům 7. - 9. tříd a jejich rodičům za napečené dobroty.
2
Mezinárodní den duševního zdraví
Dne 10. října se ve světě slavil Světový den duševního zdraví, který nám připomíná důležitost péče o naši psychiku a well-being. Duševní zdraví je klíčové pro celkovou kvalitu života, a proto je důležité věnovat pozornost možnostem, jak ho podpořit. Podpora duševního zdraví zahrnuje dostatek kvalitního spánku, pravidelnou fyzickou aktivitu, udržování blízkých vztahů a komunikaci, ale i vyhledání odborné pomoci v případě problémů, které leckdy nastávají také u mladých lidí během studia v souvislosti se zvýšeným stresem. V dnešní době je populární také termín wellbeing, kterým se myslí nejen absence duševních onemocnění, ale celkový stav pohody, který můžete pěstovat prostřednictvím koníčků a zájmů, zdravé stravy a práce na osobním rozvoji. Zvyšování povědomí o duševním zdraví ve svém okolí se věnují různé neziskové organizace i linky důvěry. V této oblasti lze využít například materiálů Národního ústavu duševního zdraví, ale poradenství v této oblasti poskytuje přímo u nás v Karlových Varech například Centrum duševního zdraví (FOKUS). Brzy bude realizován také projekt „Bez obav“, který je součástí Projektů Karlovarského kraje v oblasti prevence duševního zdraví u dětí a mladistvých. Projekt je zaměřen na rodiče dětí ve věku 7 – 12 let, které projevují známky úzkosti. Motem kurzu je „Jak vyzrát nad strachy dětí“. Rodiče se na pěti sezeních pod vedením zkušených odborníků naučí praktické dovednosti a techniky, kterými budou moci podpořit své dítě při překonání strachů a úzkostí. Kurz je pro rodiče zdarma. (V příloze najdete leták s informacemi a kontaktními údaji.)
Mezinárodní den duševního zdraví je příležitostí k zamyšlení. Podporujme se navzájem a vytvářejme prostředí, kde si každý může dovolit mluvit o svých pocitech a hledat pomoc, když ji potřebuje. Zdravá mysl je základem zdravého života!
Pondělní beseda na téma odpovědnost a samostatnost
Na další setkání z cyklu Kavárnička přijede Mgr. Michal Dubec, špičkový lektor a učitel se zkušenostmi se žáky ze základní, střední i vysoké školy. Srdečně zveme všechny rodiče a přátele kvalitního vzdělávání.
ZŠ jazyků s novým logem
S potěšením představujeme veřejnosti vylepšené logo školy a zbrusu nový orientační systém. Autorem svěžího vizuálního stylu školy je pan učitel Přibík, děkujeme! Anotaci designéra najdete v příloze.
Adaptační kurz šestých tříd
Také letos svůj školní rok mohli v krásném přírodním prostředí odstartovat naši novopečení šesťáci, kteří se se svými třídními učiteli vydali do Perninku, aby zde strávili 3 dny plné seznamovacích a adaptačních her. Měli při nich možnost trochu lépe poznat jeden druhého, ale také leccos zajímavého zjistit i o svém novém třídním učiteli. Dále tu pro ně byly připraveny různé další pohybové, komunikační i kreativní aktivity. Při promýšlení výhodných herních strategií a domlouvání rolí jednotlivých spoluhráčů šlo především o nácvik spolupráce, ohleduplnosti a respektu k druhým. To vše by se mělo stát dobrým základem pro jejich budoucí společný život na druhém stupni a my doufáme, že už teď do něj vkročili jako dobrý tým.
6
Slavíme Evropský den jazyků
Ve čtvrtek 26. září chceme několika aktivitami oslavit jazykovou rozmanitost a pestrost národních kultur. Na druhém stupni si v hodinách angličtiny, němčiny a francouzštiny zahrajeme únikovku, ochutnáme dobroty z různých zemí a všichni si užijeme sestřih pohádek z různých zemí. Společně vytvoříme koláž z nejkrásnějších slov. See you tomorrow! Bis morgen! 🍀
Nabídka vzdělávacích besed
Pro zvídavé rodiče, kteří chtějí získat informace, lifehacky na výchovu svých dětí a sdílet zkušenosti s experty na psychologii i mezi sebou navzájem, připravuje naše škola cyklus besed v kavárenském stylu.
Vstup je díky financování z projektu zdarma, místo si rezervujte přes EduPage. Těšíme se na setkání s Vámi!