• Demokracie v pohybu

• V pátek 20. října 2023 se několik žáků 9. ročníků zúčastnilo netradičního česko-německého setkání. Cestovali zvláštním spojem Deutsche Bahn ze saského města Annaberg-Buchholz do Chomutova. Během jízdy žáci a studenti z česko-německého příhraničí diskutovali ve skupinách německy nebo anglicky s politiky a političkami Evropského parlamentu, Evropské investiční banky a dalších institucí na témata, která si předem zvolili. I když témata byla pro naše žáky náročná, přesto se někteří z nich odvážili položit otázku v němčině či angličtině.

Fotogalerie organizátorů akce: zde

• Česko-německé setkání učitelů

• V prostorách Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v Praze se ve dnech 19. a 20. října 2023 konalo setkání zástupců přihlášených českých a bavorských škol, a to jak škol základních, tak také odborných středních škol a gymnázií. Impulz k tomuto setkání dala bavorská strana, která si dala za cíl, aktivněji zapojovat mladé lidi do spolupráce mezi oběma zeměmi.
            Cílem dvoudenního setkání, kterého se zúčastnila za naši školu M. Maléřová, bylo najít partnerskou školu. Představeny byly různé možnosti spolupráce a také typy projektů, jež by nám mohly částečně pokrýt finanční náklady na plánované akce s žáky.
            Dobrou zprávou je, že nás oslovily hned dvě bavorské školy. Je to velký úspěch, ale také závazek – vstoupením do projektu budeme reprezentovat nejen naši školu, ale také město Karlovy Vary i celou Českou republiku.
            Našim žákům bychom do budoucna mohli zajistit výměnné pobyty s žáky z Bavorska. K tomu všemu ale potřebujeme Vás, aktivní rodiče, kteří by nám i Vašim dětem pomohli s organizací pobytů německých žáků u nás.

Zatím jsme ale na počátku. Nejdříve proběhně setkání pedagogů z partnerských škol, kteří by se měli na případném projektu podílet. Poté by měla být domluvena další spolupráce včetně podání žádosti na financování projektů.

Věřme, že se vzájemná setkávání v nejbližší budoucnosti uskuteční a že naši žáci dostanou možnost poznat kulturu a běžný život v sousedním Bavorsku a budou také motivováni k výuce cizích jazyků.

Mgr. Monika Maléřová

• Videoreportáž z adaptačního kurzu 6. tříd

• V týdnu od 11. do 16. září 2023 se uskutečnil adaptační kurz pro žáky ze 6. ročníku, který byl financován v rámci grantového řízení Nadace The Kellner Family Foundation. Pobyt se uskutečnil v horské chatě Plzeňka na Perninku.