• Sport v hodině němčiny

     • Není to dlouho, co byly zakončeny olympijské hry v Číně. Naše škola si na počest tohoto sportovního svátku připravila akci Den v dresech a my na němčině jsme se pustili  do sportování. Žáci si v týmech vymysleli pro své spolužáky takové disciplíny, které bylo možné plnit v nevelkém prostoru naší učebny a které si museli pojmenovat německy. Házelo se papírovými míčky do umyvadla, měřil se skok do výšky z místa, obíhala se meta s míčkem na hlavě, skákalo se z místa do dálky... Rozhodčí poté prezentovali Ergebnisse /výsledky/ a vyhlašovali Sieger /vítěze/, který získal za svůj výkon imaginární Pokal /pohár/. Všichni jsme měli Spaß /zábavu/ a es war lustig /bylo veselo/. Monika Maléřová, vyučující NJ

     • Den v dresu

     • Do fotoalba byla přidána nová galerie Den v dresu.

      V pátek 18. února proběhla na naší škole akce s názvem: Den v dresu. Úkolem žáků druhého stupně bylo přijít v pátek v jakémkoliv dresu, nebo v oblečení, které bylo laděno do národních barev. Tento den byl zároveň tematicky spojen se závěrem Zimních olympijských her v Pekingu. Přijít do školy v dresu byla jen první část úkolu. Druhým, těžším úkolem, bylo natočení videa se sportovní tematikou s využitím právě daného oblečení. Kreativitě se meze nekladly, proto vznikla řada velmi povedených videí, kdy všichni zúčastnění překvapili svými zajímavými nápady a velkou porcí talentu při jejich ztvárnění. Porota, složená z řad zaměstnanců školy, bude mít velmi těžké rozhodování při výběru těch nejlepších. Dagmar Svobodová

    • FLL_logo
     • Robotická soutěž FIRST LEGO League

     • V sobotu 12. února se na Základní škole jazyků Karlovy Vary konalo regionální kolo robotické soutěže FIRST LEGO LEAGUE. Školní team složený z žáků 6.A pod vedením pana učitele Šebka dokázal v tvrdé konkurenci zvítězit a postupuje do národního finále, které se koná v Praze v sobotu 26 března. Přejeme hodně úspěchů.

     • Jací by měli být náhradní super-rodiče pohledem žáků 6. ročníků? Debatovali jsme s odborníkem.

     • Co je to adopce, pěstounská péče, jak se postupuje v případě, že dítě přijde o rodiče…? Tak nejenom na tyto otázky byla zaměřená hodina občanské výchovy pro 6. ročníky, kterou obohatil svojí návštěvou Mgr. Petr Najman, ředitel organizace Valika, která pomáhá zvládnout nelehké životní situace dětem a rodinám v Karlovarském kraji.

      Velmi živou debatu vyvolala otázka náhradních rodičů. Jaká by měla být „super“ máma, „super“ táta? Žáci o tom měli poměrně jasno: „Měl(a) by umět vařit; být milý(á); hodný(á); laskavý(á); nebrat drogy; mít dostatek času a peněz…“

      Najít ovšem takového náhradního „super“ rodiče, není v dnešní době nic lehkého, jak žákům potvrdil Petr Najman a přidal i několik příkladů z praxe.

      Pohled přímo z každodenní reality prezentovaný odborníkem přiblížil žákům tuto velmi složitou problematiku. Spolupráce s lidmi z praxe a sdílení jejich zkušeností, je pro hodiny vítaným přínosem.

     • Projekt Tvoříme společně trvalou Evropu pokračuje online

     • V prosinci se uskutečnila dvě online setkání s partnerskou školou Jenaplanschule a ZŠ 1. máje. Náplní prvního střetnutí byla společná práce na videu s pohádkou O řepě a Ošklivé káčátko v němčině a češtině. Druhého střetnutí se zúčastnily děti, které navštěvují kroužky robotiky a připravují se na soutěže First Lego League Explore a Challenge. Sdílely se zkušenosti týkající se programování, práce na projektech a stavby robotů a modelů.

      Nový blog k projektu, kde najdete informace o jeho průběhu: https://tvorimeevropu.webnode.cz/

    • Vánoční jezevec
     • Vánoční jezevec

     • Vážený čtenáři!

      Pokud ses množstvím vánočních příspěvků na našich stránkách pročetl až k tomuto poslednímu, přijmi prosím i mou závěrečnou zprávu jako poselství letošních Vánoc.

      Zejména v naší době, plné nenadálých problémů, náročných situací a nepříjemností, je obzvláště důležité zůstat bytostí plnou optimismu, hravosti a tvůrčího nadšení. Současnost snad více než kdy jindy staví proti sobě lidi odlišných názorů, různého vyznání nebo přesvědčení.

      Poučme se proto od dětí, které svou bezprostředností a zápalem pro společnou věc dokáží snadno přemostit propast odcizení, neporozumění a pasivity, propojit světy zdánlivě vzdálené a nepřístupné a ukázat nám správnou cestu naděje a odhodlání.

      To ony mi vdechly život a naše malá jezevčí vánoční hra jim přinášela radost, zábavu i příležitost spolupracovat na společných úkolech, jakkoliv prapodivné by se mohly zdát.

      V situaci, kdy se tradiční hodnoty našeho světa různě proměňují, mísí nebo přímo zanikají, nám prosím odpusť naši troufalou snahu najít smysl v nesmyslnosti, jednotu v rozmanitosti a sounáležitost v činorodosti.

      Měj krásné Vánoce - přesně takové, jaké si je Ty sám přeješ mít! Tvůj jezevec.

    • Jezevčí pohádky a příběhy
     • Jezevčí pohádky a příběhy

     • Jak dlouhé to čekání na Štědrý den může být, o tom víme každý své... Máme pro vás proto dnes dobrý tip na to, jak si toto netrpělivé očekávání trošku zkrátit a zpříjemnit pěknou pohádkou. Z ústní jezevčí slovesnosti jich několik vybrali a sepsali pro své mladší spolužáky naši deváťáci, ilustrace připojily děti ze 4.A a vy si je můžete přečíst v přiloženém souboru. Přejeme vám příjemný čtenářský zážitek!

    • Jezevčí koledy
     • Jezevčí koledy

     • Tradice jezevčích koled je pevně zakořeněná snad ve všech českých domácnostech, nejinak na naší škole. Tyto melodické písně, v jejichž textu se často objevují různé jezevčí motivy a zvyky, se během svátků těší přízni posluchačů už po celá staletí. A žáci z naší školy si je umí zazpívat opravdu z plných plic, a to nejen česky, ale také německy a anglicky! Ať už vám na první poslech připomínají chrámovou hudbu nebo dětské říkanky, tyto vánoční koledy lidem navozují adventní atmosféru harmonie, souladu a lahodí uchu lidskému i jezevčímu. S naší sbírkou si je můžete zazpívat sami!

    • Středeční chvilka poezie
     • Středeční chvilka poezie

     • Od zvířat bychom se mohli mnohému přiučit. O tom by Vám chtěla povyprávět 7.A se svými zvířecími kamarády - svou úctu k přírodě děti projevily v Modlitbě k Vánočnímu jezevci. Děti také pilně nacvičují jezevčí písně v různých jazycích, aby šířily jeho poselství lásky, přátelství a naděje. Nechte se povznést a oblažit dávkou pozitivní energie a vyslechněte dávná jezevčí moudra.

    • Vánoční jezevec ve světě
     • Vánoční jezevec ve světě

     • Vánoční svátky u nás i ve světě mají stejné jmenovatele - hodnoty radosti, lásky a naděje plní srdce všech bez ohledu na jejich původ. Tak rozdílní, v tom základním však tolik podobní... A jak o svých tradicích mluví oni sami? To si poslechněte v dnešním příspěvku.

     • Těšíme se na Vánoce

     • Kdo by se netěšil na Vánoce! Děti na ZŠ jazyků se na toto období připravují pečlivě a pilně, aby vše bylo v pořádku připraveno, než nastane onen dychtivě očekávaný Štědrý den. Svědomitě se snaží naplnit odkaz Vánočního jezevce, a tak se pečou a zdobí vánoční perníčky, chystá vánoční výzdoba, píší dopisy a nacvičují různá vánoční vystoupení. A díky tomu nám alespoň adventní čas zbývající do Vánoc rychleji utíká!

     • Mikulášská nadílka

     • Dne 3. 12. 2021 navštívil žáčky 1. stupně Mikuláš a donesl dětem malou nadílku. Na přípravě akce se podíleli žáci 9. ročníků (Karolína H., Lucie Z., Nicol K., Filip B., Matěj M., Pavel P. a Julie H.

     • Sbírka lízátek pro onkoláčky měla nevídaný úspěch

     • 25.791 lízátek! Tímto číslem se žáci ze Základní školy jazyků v Karlových Varech zapojili do charitativní akce Lízátka pro onkoláčky.

      Celé tři týdny přinášeli žáci do školy lízátka, aby pomohli malým pacientům při náročné léčbě onkologických onemocnění. Ač se to možná nezdá, pro malé pacienty je lízátko velmi důležitou věcí. Po absolvování chemoterapie jim právě lízátko pomáhá zahnat pachuť v ústech, která je jedním z velmi nepříjemných vedlejších projevů léčby.

      Mezi žáky Základní školy jazyků se našli i tací, kteří přinášeli do školy rovnou celé balíky a krabice lízátek. Zapojili se všichni, ať už přispěli pár lízátky, nebo rovnou celým balením.

      Celá akce zorganizovaná „pro dobrou věc“ opravdu bavila. Tento „zápal“ nezůstal nepovšimnut a Lázeňské lesy Karlovy Vary se rozhodly věnovat pro třídu, která nasbírala nejvíce lízátek, poukázku do Lanového centra sv. Linhart.

      Poukaz získala třída 5.B, které se podařilo nasbírat neuvěřitelných 5.318 lízátek.

      V dnešní době, která není pro nikoho jednoduchá, je opravdu radost pozorovat, jak s velkou chutí pomoci dobré věci se žáci do sbírky zapojili.

      Lízátka budou rozvezena do nemocnic v celé České republice, které se specializují na léčbu onkologických onemocnění.

      Dagmar Svobodová