• Sbírka lízátek pro onkoláčky měla nevídaný úspěch

• 25.791 lízátek! Tímto číslem se žáci ze Základní školy jazyků v Karlových Varech zapojili do charitativní akce Lízátka pro onkoláčky.

Celé tři týdny přinášeli žáci do školy lízátka, aby pomohli malým pacientům při náročné léčbě onkologických onemocnění. Ač se to možná nezdá, pro malé pacienty je lízátko velmi důležitou věcí. Po absolvování chemoterapie jim právě lízátko pomáhá zahnat pachuť v ústech, která je jedním z velmi nepříjemných vedlejších projevů léčby.

Mezi žáky Základní školy jazyků se našli i tací, kteří přinášeli do školy rovnou celé balíky a krabice lízátek. Zapojili se všichni, ať už přispěli pár lízátky, nebo rovnou celým balením.

Celá akce zorganizovaná „pro dobrou věc“ opravdu bavila. Tento „zápal“ nezůstal nepovšimnut a Lázeňské lesy Karlovy Vary se rozhodly věnovat pro třídu, která nasbírala nejvíce lízátek, poukázku do Lanového centra sv. Linhart.

Poukaz získala třída 5.B, které se podařilo nasbírat neuvěřitelných 5.318 lízátek.

V dnešní době, která není pro nikoho jednoduchá, je opravdu radost pozorovat, jak s velkou chutí pomoci dobré věci se žáci do sbírky zapojili.

Lízátka budou rozvezena do nemocnic v celé České republice, které se specializují na léčbu onkologických onemocnění.

Dagmar Svobodová

• Lovili jsme Bobříka informatiky

• V týdnu od 8. do 12. 11. 2021 se žáci čtvrtých a pátých tříd zúčastnili 14. ročníku soutěže Bobřík informatiky – celostátní online informatické soutěže podporované MŠMT. Soutěž seznamuje žáky s tím, co jsou informatické otázky a problémy, a že informatika není totéž co ovládání počítače. Při lovu řešili otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Aby Bobříka ulovili, museli získat nejméně 120 bodů z maximálních 192. To se některým opravdu povedlo (viz tabulka). Blahopřejeme všem úspěšným lovcům. Koordinátor soutěže H. Kuciánová

• Úspěch našich žáků v Logické olympiádě

• Také v letošním roce se řada žáků naší školy úspěšně zúčastnila Logické olympiády. V krajském kole, které se konalo 5. 11., se nejlépe umístil Daniel z 5.A. Protože se umístil na krásném 3. místě, postupuje do celostátního kola, které se bude konat v Míčovně Pražského hradu. V krajském kole se umístili na skvělých místech také Johanka, Luisa Victoria a Alexander ze 4.A. Všem gratulujeme!

• Česko-německé setkání

• V září se podařilo po dvou letech uskutečnit tradiční čtyřdenní česko-německé setkání tří škol: ZŠ jazyků K. Vary, ZŠ K. Vary 1. máje a německé školy Jenaplanschule z Markersbachu. Náplní setkání, které se konalo v rámci dvouletého projektu Tvoříme společně trvalou Evropu, byly především česko-německé jazykové hry, výtvarné dílny a sportovní aktivity. Kromě toho účastníci navštívili sklárnu Moser,  Loket, Svatošské skály, Lanové centrum sv. Linharta  a informační centrum v Annabergu, kde proběhla beseda o Evropské unii. I přes ztížené podmínky kvůli koronavirové epidemii se střetnutí povedlo.