• Projekt Paměť národa - Příběhy našich sousedů

• I v letošním roce se naši deváťáci zapojili do projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Cílem projektu je vyhledat pamětníka a zaznamenat jeho vzpomínky, které jako střípky do mozaiky zapadnou do určitého historického období a následně je zajímavě zpracovat. V letošním roce žáci 9.B Laura Hanzlová, Jasmin Khaled a Karel Mařík vyzpovídali prof. Václava Šimona, významného českého lékaře - urologa. Jak se jim podařilo zachytit vzpomínání pana profesora na mládí v protektorátní době, se můžete přesvědčit sami.

„…to je něco, co máte od Pána Boha navíc, že poznáte hodný lidi, že poznáte lidi, který jsou charakterní, že poznáte lidi, který jsou milosrdní, že poznáte rodiny, který drží spolu…“

• Karlovarský půlmaraton a jeho dobrovolníci

• O uplynulém víkendu se konal v Karlových Varech tradiční Půlmaraton. Zajistit celý závod, aby vše šlapalo jak má, o to se stará veliký tým organizátorů. Nedílnou součástí tohoto týmu jsou také dobrovolníci, kteří připravují a posléze dohlížejí na trať závodu.

Ze Základní školy jazyků Karlovy Vary se letos zúčastnilo rekordních osmdesát dobrovolníků, kteří pomáhali nejenom při Půlmaratonu, ale řada z nich stála na trati i při DM rodinném běhu. Svým velkým počtem obsadili pět úseků tohoto známého závodu.

Mnozí z nich pomáhali již při uplynulých ročnících, ale ti nejmenší, se stali organizátory úplně poprvé. Všichni předvedli, že zvládnou i náročné úkoly spojené s tímto závodem, spolupracovali mezi sebou a napříč ročníky táhli „za jeden provaz“. Chovali se jako skuteční profesionálové, na které je spolehnutí.

Všem proto patří velké poděkování, jelikož toto jsou přesně ty chvíle, které prověří, jak si kdo dokáže poradit i pod určitým tlakem. A tyto zkušenosti a zážitky v lavicích  žáci opravdu nezískají.

Dagmar Svobodová

• Virtuální galerie obrázků z distanční výuky

• Prohlédněte si obrázky v naší virtiální galerii, které vytvořili žáci při distanční výuce výtvarné výchovy u paní učitelky Krügerové.

Video bylo vytvořeno pro online setkání s německou partnerskou školou Jenaplanschule.

• Účast našich týmů v robotické soutěži First Lego League (Německo)

• Letošní ročník soutěže v robotice First Lego League proběhl online a příprava byla velice náročná, protože v době uzavření škol musela probíhat online, vše se pak dohánělo po otevření škol. Přesto se týmy naší školy stihly připravit. Naše škola se v rámci česko-německého projektu Tvoříme společně trvalou Evropu zúčastnila regionálních kol v německém Sasku: First Lego League Explore (pro žáky do 10 let) a First Lego League Challenge (od 11 do 16 let). Společným tématem pro letošní ročník soutěže byly pohybové aktivity.

Úkolem mladších žáků, kteří soutěžili ve First Lego League Explorer za týmy IQ Team a Toxic Team, bylo sestavit model z Lego kostek, který musel být spojen s tématem letošního ročníku soutěže a mít nějakou pohyblivou část z Lega WeDo. Zabývali se daným tématem ve formě výzkumu a nakonec vytvořili plakát.

Tým starších žáků Libušina Team soutěžil ve sekci First Lego League Challenge, pracoval na projektu a sestrojení robota ze stavebnice Lego Mindstorm EV3. Úkolem bylo naprogramovat ho tak, aby splnil za dvě mitnut co nejvíce úkolů na hrací desce.

Obě soutěže by za normální situace probíhaly prezenčně v Německu, bohužel současná situace tomu nepřála, proto vše probíhalo v on-line prostředí. Všechny týmy se proto musely navíc prezentovat formou videa, ve kterém porotu podrobně seznámily s výsledky své práce.

Libušina Team se umístil celkově na krásném druhém místě a vyhrál kategorii Robot Design. Kategorie mladších žáků nemá vítěze - vítězí všichni, ale naše týmy byly pochváleny za zajímavé prvky v modelu.